VÅRA PROVNINGAR

SÄTERS WHISKYKLUBBS PROVNINGAR

 

 

 

Nr.

Provning

Vinnare

Provningsledare

Provningsledare

54

 Glenmorangie

Glenmorangie Signet

Lasse Gustafsson

Mikael Skinnars

53

 Skottland Runt

Linkwood 27 yo

Niklas Eriksson

52

 VM Kval

Paul John Bold Peated

Henrik Aflodal

51

 Europa

Writers Tears

Mats Sjöholm

Lasse Gustafsson

50

 Speysides okända pärlor

Inchgower

Micke Nilsson

49

 Glengoyne vs Glenfarclas

Glenfarclas 21 yo

Bert Stabforsmo

Lasse Gustafsson

48

 Skottlandsresan

Glenmorangie Baccalta

Resegruppen

47

 Glenlivet

Glenlivet 14 yo SC Edition Creag an Innean

Olof Noreus

46

 Braunstein

Braunstein 17:1 orökt

Ulrik Nordin

45

 Edrington

Highland Park SC for Viking Line

Dave Francis

44

 Blended Malt

Svenska Eldvatten Single Cask 02   23 yo

Bert Stabforsmo

Lasse Gustafsson

43

 Lagring på sherry och starkvinsfat

Glendronach PX 2003 11 yo

Jerker Björk

Bert Stabforsmo

42

 Asien

Amrut Fusion

Staffan Andersson

Lasse Gustafsson

41

 Norden

Spirit of Hven Seven Stars nr 3 Phecda

Niklas Eriksson

40

 Vertikalprovning Box

Box Amerikansk Ek

Tobias Johnsson

39

 Hellyers Road

Ingen vinnare

Mark Littler

38

 Nybörjarprovning

Glengoyne 21 yo

Hasse Sundquist

37

 Vertikalprovning Glendronach

Glendronach 19 yo Single Cask Oloroso 1995

Staffan Andersson

Jerker Björk

36

 NAS - inte åldersangivet

Orökt-Aberlour a'bunadh, Rökt-Talisker Storm

Lasse Gustafsson

35

 Skottlandsresan

Linkwood 22 yo

Resegruppen

34

 Rökigt

Ballechin Heavily Peated

Bert Stabforsmo

33

 Blindprovnung

Aberlour a'bunadh

Bernt Sjödin

32

 Femårsjubileum

Mortlach 1994  SWF

Styrelsen

31

 18-åringar

Tomatin 18 yo

Jerker Björk

30

 Calvados

Calvados ingen vinnare

Christian Drouin

29

 Rom

Romprovning ingen vinnare

Tyge Olsson

28

 Speyside

Glenlivet Na'durra  16 yo

Åke Öhrnberg

Niklas Eriksson

27

 Armagnac

Armagnac ingen vinnare utsedd

Philipe Layus-Coustet

26

 Signatory Japan

Ingen vinnare utsedd

Tatsuya Minagawa

25

 Irland

Ingen vinnare utsedd

Styrelsen

24

 Blackadder Raw Cask

Ingen vinnare utsedd

Robin Tucek

23

 Sjöholm

Sjöholmarna ingen vinnare utsedd

Barbro Sjöholm

Mats Sjöholm

22

 Box destilleri

Finns inga anteckningar om provningen

Hasse Nilsson

21

 Vertikalprovning Laphroaig

Box och ingen vinnare blev utsedd

Vicki Stevens

20

 Sherrylagrad whisky

Glenfarclas  105 Cask Strengt

Pigge Sundberg

19

 Armagnac

Tema Armagnac vinnare Domaine Boingne'res

Tyge Olsson

18

 Cadenhead

Caol Ila 22 yo

Mark Watt

17

 Bourbon

Bourbon det blev ingen vinnare

Bernt Sjödin

16

 Vertikalprovning Balblair

Balblair Vintage 1989

15

 Bowmore

Bowmore Wine cask16 yo

Gunnar Andersson

14

 Mat och whisky

Mat och whisky det utsågs ingen vinnare

Janne Groth

13

 Udda länder

Braunstein Library Collection 11:2

Styrelsen

12

 Ardbeg

Ardberg Corryvreckan

Kirsty McKerrow

11

 Diageo

Lagavulin Distillers Edition 1995

Janne Groth

10

 Highlands

Oban 14 yo

Rolf Lindström

9

  Rökig whisky

Longrow 14 yo

Per Eriksson

8

 Skottland runt

BenRiach 15 yo Pedro Ximenez Finish

Anders Norström

7

 Vertikalprovning Mackmyra

Mackmyra Elegant Sherry

Ulrik Nordin

6

 Skottland runt

Ardbeg Alligator

Bernt Sjödin

5

 Japan

Yamazaki 18 yo

Arne Hellberg

4

 Vertikalprovning Glenmorangie

Glenmorangie Quinta Ruban Port Cask

Hans Sundquist

3

 Skottland, Irland och Japan

Nikka Yoichi

Per Eriksson

2

 Skottland runt

Springbank 10 yo

Rolf Lindström

1

 Skottland runt

Glendronach Revival 15 yo

Anders Norström

 

Kontakta oss i Styrelsen

via mail styrelse(at)saterwhisky.se